Koliste jeziora Białorusi Marczewski
KolisteNa spalonym

W Krakowie, na pierwszym spotkaniu promującym „Koliste…” pewna kobieta, po dłuższym czasie przysłuchiwania się temu co mówię, wstała i zadała bardzo proste pytanie. – Ale o czym ona jest?

Read More
Na spalonym

Relacja polityki i literatury jest płynna a skutki gestu politycznego jakim jest tekst, zależą od momentu jego powstania. Jeśli tak jest faktycznie, świat znaków leży znacznie bliżej świata natury niż mogło się wydawać. 

Read More
Na spalonym

Hipnotyzer wprowadził mnie w trans, klasyczny trans hipnotyczny po którym zrozumiałem na czym polega ta technika i – co może się wydawać patetyczne – na czym polega zgoda na życie w iluzji.

Read More
Na spalonym

Dwa lata temu otrzymałem od znajomego plik z muzyką. Była piękna. Miała w sobie obcość, której nie umiałem nazwać, proste, etniczne instrumentarium i wokal trudny do określenia – ani kobiety ani mężczyzny, śpiewający, jak mi się wydawało, w jakimś azjatyckim języku. Za całością stała jakaś groźba albo siła, słowem: tajemnica.

Read More
Minimalizm, awangarda
Na spalonym

To był dobry dzień. Chodziłem po pokoju, dorzucałem do ognia, siadałem przy otwartych drzwiach pieca, robiłem kawę i obiecywałem sobie, że to już ostatni papieros w życiu. Paliłem go patrząc jak się kończy, myśląc o nim czule jak o kimś kogo z czystym sercem wykluczasz ze swojego świata. Potem wychodziłem

Read More
Stolarnia, wieś, drewno, spkój
Na spalonym

Stolarnia, kiedy słońce już zajdzie i zrobi się niemal ciemno wygląda najlepiej. Przez uchylone drzwi widać jej oświetlone ciepłym światłem wnętrze, kontrastujące z otoczeniem: sadem, horyzontem; ścianą lasu majaczącą na końcu drogi.

Read More
Spacer po księżycu 3D
Na spalonym

Kilka dni temu zostałem skontaktowany z człowiekiem, którego wcześniej nie znałem. Posiada on w swoim domu hełm i słuchawki dzięki którym można przenieść się w odległe miejsce. Stojąc koło kaflowego pieca w jego mieszkaniu szedłem po płaskim i białym krajobrazie Księżyca.

Read More
trójkąt, zdrada, miłość, opowiadanie
Na spalonym

Pewnego wieczoru, będąc już zdrowo wypitym, wypitym na tyle, że zarówno godzina jak i dalsze plany na noc nie odgrywały już większego znaczenia, do stolika przy którym siedział z Justyną, przysiadł się jego dawny kolega.

Read More
Samarkanda, Współnota
Na spalonym

Kilka tygodni temu, w trakcie szukania zupełnie innych informacji, znalazłem się nagle w średniowiecznej Samarkandzie. Przeczytałem o niej niewiele: w tym jednym z najstarszych miast, nazywanym „Lustrem świata” istniało obserwatorium astronomiczne wykute w skale.

Read More
aktorstwo, sztuka,
Na spalonym

Reflektor i oklaski to ciężki rewir. Teraz jest fajnie ale duża szansa, że dołączysz do zastępów ludzi schorowanych samymi sobą: pół ludzi pół zombi marzących o kolejnym sukcesie. Więc nic nie mówię. Dzieci są czułe na fałsz. To tak jakby alkoholik tłumaczył, że wódka jest zła.

Read More
Czarnobyl, relacja, zona
KolisteNa spalonym

Czarnobyl jest blisko. Bardzo blisko. Już to widać. Jego siła wyrzuciła ludzi z domów, wyniosła ich gdzieś na północ. Wieś jest martwa. Przyroda ją zdusiła. Wszędzie chaszcze. Budynek poczty zamienił się w pustostan z zabitymi dyktą oknami.

Read More
capoeira, chorały gregoriańskie, roda, pełnia, niepełnia,
Na spalonym

Bardzo dawno temu mój znajomy, Pszczoła, taką miał ksywę, opowiadał mi o capoeirze, o tym, że roda, czyli krąg, która tworzy się przy rytmicznej grze berinbao to coś niesamowitego. Mówi do mnie: przyjdź, zobacz, może się wciągniesz. 

Read More
drzewo, patrzenie, widzenie,
Na spalonym

Biegłem właśnie brzegiem rzeki, godzinę po huraganie, który połamał całkiem spore drzewa odsłaniając ich jasnożółtą, niemal świecącą strukturę pni. W parku dwie kobiety patrząc na straty, które spowodował wiatr, coś powiedziały. To był komentarz a nawet bardziej – metafora.

Read More
igo burn
Na spalonym

Pojechaliśmy do szwedzkiego Langban w trójkę. Region jest dziwny. Pofalowany i wciąż zamglony, jakaś tajemnica wisi w powietrzu, z niej, spomiędzy domów rzuconych w gęste lasy wyłaniają się trash cars: stare fury amerykańskie przerobione przez dzieciaki w stylu emo na samochodowe monstra.

Read More
Strombola, Stromboli
Na spalonym

Mówili mi, że tam jest ale przez zamglenie nie jestem w stanie go dostrzec. – Pokaże się, kiedy będzie w końcu dobra pogoda- mówili. Dni były słoneczne, czterdzieści stopni  w cieniu, morze płaskie jak blat a wulkanu jak nie było tak nie ma.

Read More
Opowieść o poranku, który był prawdą
Na spalonym

Spędziliśmy noc przy ognisku. Kwas rozlewał się w nas dość długo,  bardzo długo. To była domowa samoróbka: barwna, rozmyta kropla spuszczona z pipety na kartonik. Nie dało się go pogryźć, nie chciał się rozpuścić. Półtorej godziny, dwie, trzy, nic.

Read More
Blogowanie, strategia blogowania
Na spalonym

Kiedy założyłem bloga, znalazłem milion informacji: zestawienia porad bez których, jak twierdzili specjaliści nie jesteś w stanie prowadzić dobrze swojej strony. Czytałem o tych wszystkich elementach, które sprawiają, że blogowanie przynosi korzyści.

Read More
życie, uważność, myślenie, świadomość, prawda
Na spalonym

Pomiędzy myśleniem a życiem jest jakaś dziwna relacja, która w skrócie rzecz biorąc wykreśla jedno z drugiego. Można myśleć a wtedy nie żyje się, bo czas spędzony na myśleniu uniemożliwia życie jako takie.

Read More
energy human
Na spalonym

Trafia mi się sytuacja jeden na milion. Oto nic nie płacę, niczego nie muszę poświęcać i dostaję całą prawdę, która rządzi światem w jednej sekundzie. Czy to nie piękne?

Read More
Rosja, turkmenistan
Na spalonym

Turkmenistan nie kojarzy mi się z niczym. Może z bezkresem stepów. Ponoć jest to dość hermetyczny kraj. Rządy sprawuje tam człowiek, którego imię i nazwisko brzmi jak z bajki: Gurbanguły Berdymuchamedow. Berdymuchamedow torturuje ludzi, kwitnie łapówkarstwo.

Read More
duchowość, praktyka, dzogchen
Na spalonym

Od trzech miesięcy mieszkam w studwudziestometrowym mieszkaniu na Saskiej Kępie, które wynająłem za niewielkie pieniądze. Właściciel mówi, że cena najmu niska bo mieszkanie wystawione jest na sprzedaż. – Ale proszę się nie obawiać. Kwotę dałem zaporową i od dwóch lat nie znalazł się nikt chętny.

Read More
Waszczykowski, PIS, UE, Polska
Na spalonym

Mój przyjaciel wrócił dwa dni temu z rodzinnej wsi swojej matki, w której spędzał w dzieciństwie każde wakacje. Jest zachwycony: tam jest inny świat. Wieś biedna, wymierająca.

Read More
Polski rap; najlepszy polski rap; ZBC; recenzja, blog, armagiedon
Na spalonym

Znacie zespół ZBC? Bo ja znam. Nie słucham rapu. Albo inaczej: nie śledzę. Ale na nich trafiłem. Rozbili bank. Zresztą chyba również ten, w którym pracują.

Read More
Na spalonym

Przyśnił mi się Jarosław Kaczyński. W tym śnie jechałem samochodem, było późno i zmęczony zatrzymałem się w zajeździe Kmieć w okolicach Słupcy. W recepcji kobieta powiedziała mi, że jest tylko jedno łóżko wolne i że będę miał towarzystwo.

Read More
Opowiadanie o Wigilii.
Na spalonym

Cieszysz się na Wigilię choć dawno już nie jest tym czym była w dzieciństwie? To posłuchaj jak umarła moja Gwiazdka.

Read More
Na spalonym

Kiedyś z politowaniem patrzyłem na zdjęcia polityków tureckich czy ukraińskich, którzy przy mównicach szarpali się za jedwabne krawaty. Zastanawiałem się jak się czują mając świadomość, że są bohaterami światowych newsów. Teraz z niepokojem zaglądam do gazet czując, że ten moment zbliża się i do nas.

Read More
Widok Huty Miedzi Głogów. Panorama
Na spalonym

Pamiętam z tamtej szkoły tylko gigantyczne korytarze wysmarowane pastą do podłóg. W przerwach między lekcjami biegaliśmy po nich bawiąc się w berka. Najlepszym zagraniem było tak manewrować między spacerującymi dzieciakami, żeby wybiec naprzeciw goniącego nas chłopaka.

Read More
Na spalonym

Mojemu przyjacielowi przydarzyła się pewna historia. Dużo jeździ na rowerze. Robi dystanse po kilkadziesiąt kilometrów. Ma szosówkę, którą śmiga po swojej okolicy. Jest wkręcony w ten sport tak jak wkręceni są wszyscy ci, którzy lubią robić coś „do końca”.

Read More
Na spalonym

„Sól ziemi” – film o fotografie Sebastiao Salgado chciałem zobaczyć od chwili gdy czekając na pociąg, przez pół godziny oglądałem na telebimie jego zapętlony trailer. Złożony, jak cały film, głównie z fotografii, był jak dziura w czasoprzestrzeni.

Read More
Mity kreacyjne na codzień
Na spalonymProblemy z książkami

Tydzień temu odzywa się do mnie mój przyjaciel, artysta wizualny, którego prace pokazywane są w galeriach w Polsce i na Zachodzie. Wykłada na jednej z polskich uczelni. Wraz ze swoimi studentami wybiera się na plener artystyczny.

Read More
Na spalonym

No i stało się. Znaleźliśmy się niebezpiecznie blisko lśniącej karoserii Mercedesa CLS 400 4MATIC. Stało się to zupełnie niespodziewanie za sprawą pisarza Szczepana Twardocha, który pochwalił się na swoim wallu, że właśnie został ambasadorem tej marki.

Read More
Rodzina wielopokoleniowa
Na spalonym

Ten post jest o pewnym rodzaju wizyt. Takich, które kiedyś były dość popularne a dzisiaj są rzadkością. Bo dzisiaj wszystko już jest inne. Ale ten post wcale nie jest o tym, że jest gorzej.  Jest po prostu inaczej. A jak ktoś tego nie rozumie to już nie zrozumie.

Read More
SHARE

Na spalonym